Søknadspliktig å endre kledning?

Hei.
Jeg skal bytte kledning og ønsker å bytte fra dagens liggende 19×148 weatherboard/vestlandspanel/skrå kledning (mange navn på denne typen) til 19×148 dobbelfals 28°. Er dette søknadspliktig?

Svar:
Her må jeg ta to forbehold:
1. Det er snakk om en enebolig
2. Boligen ligger ikke i et område med vernebestemmelser(reguleringsplan/kommuneplan) og er ikke så gammel at den har automatisk vern av fasade

Med disse forbeholdene er det ikke søknadspliktig å endre kledningstype-dette er å anse som en mindre fasadeendring jf Plan-og bygningslovens §20-5f:
«fasadeendring som ikke fører til at bygningens karakter endres, samt tilbakeføring av fasade til tidligere dokumentert utførelse»

Facebooktwittergoogle_plusmail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *